Concerts


   

NACHTMUSIK, November 14, 2014, St Peter's Church, Wellington

     1. Carlos Salzedo - Dans la nuit
     2. Brad Jenkins - Nocturne No. 1
     3. Cilla McQueen - Rain-score 2
     4. Benjamin Britten - Nocturne (from Suite for Harp)
     5. 
Arnold Schoenberg - Verklarte Nacht
     6. Trad. & H.I.F. Biber - Two German Lullabies & The Night-Watchman
     

      

  

METAMUSIC, October 31, 2014, St Paul's Cathedral, Wellington

     1. Toshiro Mayuzumi - Metamusic
     2. Glen Downie - Piece for Piano
     3. Anton Webern - Quartet for Violin, Clarinet, Tenor Saxophone and Piano, op. 22
     4. Morton Feldman - Vertical Thoughts IV
     5. Brad Jenkins - Yokai
     6. Glen Downie - Duets for Alto Saxophone and Cello
     

      

  

SOUND BARRELL, September 26, 2014, Adam Concert Room

     1. Ben Gaunt - Sympathetic Strings
     2. Chris Cree Brown - Sound Barrell
     3. Cilla McQueen - Rain-score 1 and 2
     4. Hiroyuki Yamamoto - Ginkgo biloba
     5. Lyell Cresswell - Body Music
     6. Giacinto Scelsi - Maknongan
     7. Jason Post - yatsar
     8. 
Tom Jensen - What is is?
     9. John Adams - John Philip Sousa
     

RECOVERING HIDDEN VOICES, August 24, 2014, Jewish Community Centre

     1. Anton Killin - Podroze
     2. Arnold Schoenberg - Verklarte Nacht


  

CHIAROSCURO, July 20, 2014, Adam Concert Room

     1. Arvo Part - Annum per Annum
     2. Asher Norris - For Jim (Vol. 1)
     3. Petr Eben - Versetti
     4. Lyell Cresswell - The Blackness of Darkness
     5. Jason Post - Ether
     6. Arvo Part - Spiegel im Spiegel
     7. Glen Downie - Cepheid
     8. Pepe Becker - Pisces I: Organis Plagalis
     9. Jeroen Speak - Entropy
     10. Marika Pratley - Sloth Knows

 

  

ENGINE HOUSE, June 20, 2014, Adam Concert Room

     1. Tabea Squire - Responses
     2. George Nicholson - Shailing and Wambling
     3. Cilla McQueen - Rain-score 2
     4. Ben Gaunt - Components 1 and 2
     5. Eve Harrison - Guthan nan eun
     6. Tom Jensen - What is is?
     7. Lyell Cresswell - Body Music
     8. Chris Bevan - 239
     9. Dorothy Ker - Reef Fragments
     10. Ben Gaunt - Sympathetic Strings


 

KINDRED: A CHAMBER-FOLK MUSIC CONCERT, May 16, 2014, Adam Concert Room

     1. Selection of traditional rindik music
     2. Jack Hooker - Improvisation / Tory Channel
     3. Tristan Carter & Ricky Prebble - Puwakawaka
     4. Tristan Carter, Justin Clarke & Briar Prastiti - Two Greek Songs: ΠΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΟΥ (‘Pikros einai o ponus mou’/‘Bitter is my pain’) and ΚΑΛΕ ΣΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ (‘Kale si panagia mou’/‘Oh Virgin Mary’)
     5. Carol Shortis - Lamma bada Yatathanna
     6. Jack Body - Intimate History no. 2 sssteve
     7. Trad. arr. Gamelan Padhang Moncar - Ladrang Wilujeng/Slamet pelog nem
     8. Ki Narto Sabdo - Lelagon Prau Layar
     9. Anton Killin - Lagu improvisasi
     10. Anton Killin - Two Transcriptions
     11. Thomas Nikora - 
Three pieces (‘Song’, ‘Calm & Chaos’ and ‘Rage’) from Balance of the Mind: Suite for Solo Piano
     12. Steven Snowden - The Devil's Nine Questions



NZSM COMPOSERS WORKSHOP, March 12, 2014, Adam Concert Room

     1. Lyell Cresswell - Body Music no. 10
     2. Yvette Audain - An Irksome Vengeance
     3. Thomas Nikora - Balance of the Mind
     4. Cilla McQueen - Music for Four People
     5. Tabea Squire - selections from Didactic Duets
     6. Tom Jensen - What is is?



People

 

SMP Ensemble Committee 2014:

Anton Killin, Briar Prastiti, Cordelia Black, Charley Davenport, Dorothy Ker, Karlo Margetic, Reuben Jelleyman, Tristan Carter


Performers (over the course of the year):

Andrew Atkins, Annika Naschitzki, Anton Killin, Asher Norris, Blythe Press, Briar Prastiti, Charley Davenport, Chris Gendall, Chris Wratt, Cordelia Black, Glen Downie, Greg Squire, Hester Jordan, Jack Hobbs, Jack Hooker, Jamie Garrick, Jason Post, Jennifer Newth, Jeroen Speak, Johan Höglind, Jonathan Berkahn, Justin Firefly Clarke, Karlo Margetić, Katie-Lee Taylor, Lucy Gijsbers, Marika Pratley, Matt Cook, Megan Ward, Nick Walshe, Peter Barber, Priya Makwana, Rebecca Steel, Reuben Jelleyman, Ricky Prebble, Rupert Snook, Sam Jones, Sam Vennell, Stephanie Cairns, Takumi Motokawa, Tabea Squire, Thomas Nikora, Tristan Carter, Vita Bryant, Xialing Zheng

Special guests: Gamelan Padhang Moncar; Kana Kotera


Make a Free Website with Yola.